Jeżeli jesteś osobą uzależnioną od alkoholu, która postanowiła zawalczyć z tą chorobą i wyjść z długiego ciągu alkoholowego, to z pewnością zastanawiasz się, jak będą wyglądały pierwsze dni po odstawieniu alkoholu. Jeżeli bliska Ci osoba postanowiła rzucić picie, to pewnie chciałbyś wiedzieć, jak będzie się czuć w pierwszych dniach abstynencji i co możesz zrobić, żeby jej pomóc.
Nie da się ukryć, że pierwsze dni po odstawieniu alkoholu będą dla osoby uzależnionej bardzo trudne i będzie się ona zmagać w tym czasie z wieloma dolegliwościami natury fizycznej i psychicznej. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, czego możesz się spodziewać i jak się na to przygotować.
Jeżeli alkohol towarzyszy Ci w codziennym życiu od dawna, to z pewnością przeraża Cię wizja rzeczywistości bez alkoholu. Nie wiesz czy dasz radę wytrzymać bez alkoholu i obawiasz się dalszego życia w trzeźwości, a także tego, jak będziesz się czuć.
Niestety symptomy odstawienia alkoholu są przykre i uciążliwe dla osoby uzależnionej, ale świadomość tego, co może Cię czekać w tych pierwszych dniach pozwoli Ci lepiej przygotować się na ten czas. Dzięki tej wiedzy łatwiej będzie Ci zrozumieć swoje emocje, zachowania czy też dolegliwości fizyczne, które mogą się u Ciebie pojawić.
Spis treści [ukryj]
Elementem niezbędnym do podjęcia leczenia choroby alkoholowej jest przede wszystkim pozostanie w trzeźwości. W wyniku ciągłego przyjmowania alkoholu przez osobę chorą w jej organizmie zaszły różne zmiany, a w jej krwiobiegu cały czas był utrzymywany pewien stały poziom alkoholu. Nagłe obniżenie poziomu tego alkoholu może doprowadzić do wystąpienia różnych nieprzyjemnych objawów.
W takich chwilach najczęściej pojawia się potrzeba wypicia kolejnej porcji alkoholu, gdyż osoba chora doskonale zdaje sobie sprawę, że dostarczenie organizmowi kolejnej porcji alkoholu zatrzyma nieprzyjemne objawy.
Obawa przed wystąpieniem tych objawów może być przyczyną nieprzerwanego spożywania alkoholu i pozostawania w ciągu alkoholowym. Samodzielne próby odstawienia alkoholu najczęściej kończą się właśnie w taki sposób.
Doskonałą alternatywą dla samodzielnego leczenia jest detoks alkoholowy przeprowadzany pod okiem specjalistów w szpitalu lub ośrodku leczenia uzależnień. Podczas takiego detoksu osobie chorej zostaną podane odpowiednie płyny, witaminy i ewentualnie leki, które złagodzą nieprzyjemne objawy i sprawią, że pierwszy etap leczenia alkoholizmu będzie łatwiejszy.
Prawie każdy alkoholik dochodzi w którymś momencie do wniosku, że najwyższa pora skończyć z piciem alkoholu, że wypity właśnie kieliszek powinien już być tym ostatnim. Jeżeli Ty też doszedłeś do tego wniosku i zdajesz sobie sprawę, że konsekwencje picia są na tyle dotkliwe, że nie chcesz już ich ponosić, to z pewnością przeraża Cię to, że nie wiesz czego spodziewać się na drodze ku życiu w trzeźwości. Jest to dla Ciebie wielka niewiadoma, a w końcu to co nieznane często budzi obawy.
Nie jesteś sam w tych odczuciach. Wielu naszych pacjentów miewało w swoim życiu takie myśli. Mimo tego część tych osób podjęła decyzję o zaprzestaniu picia alkoholu. W takich chwilach obecność strachu, lęku, obawy czy też myśli "co będzie, jak przestanę pić" jest całkowicie zrozumiała. Pamiętaj jednak o tym, że podejmując decyzję o zaprzestaniu picia alkoholu dajesz sobie szansę na nowe, lepsze życie w trzeźwości.
Pamiętaj również o tym, że po tym pierwszym najgorszym okresie z pewnością będzie cię rozpierała energia i euforia, że Ci się udało. W tym okresie bardzo ważne jest to, żeby tej euforii nie zapić, podobnie jak wcześniejszej rozpaczy czy nieprzyjemnych dolegliwości.
Tym co towarzyszy osobie uzależnionej w pierwszych dniach po odstawieniu alkoholu jest przede wszystkim silna potrzeba picia. Jest to jeden z objawów tzw. alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Jego objawy pojawiają się najczęściej w okresie od 24 do 48 godzin od odstawienia alkoholu i trwają kilka dni.
Do innych objawów spotykanych w alkoholowym zespole abstynencyjnym należą m.in.:
W niektórych przypadkach odstawienie alkoholu może spowodować pojawienie się powikłanego zespołu abstynencyjnego. Oprócz objawów spotykanych w alkoholowym zespole abstynencyjnym mogą również pojawić się takie objawy jak:
Do najgroźniejszych objawów należy majaczenie drżenne, które dotyka około 10% osób uzależnionych, u których wystąpiły zespoły odstawienne. Majaczenie drżenne może być bardzo niebezpieczne, gdyż często towarzyszą mu koszmary, drgawki czy zaburzenia pracy serca. Takie objawy mogą prowadzić nawet do zawału, udaru, upadku czy też zachłyśnięcia się podczas jedzenia.
Drugim niebezpiecznym objawem są omamy. Osoba, która ich doświadcza, może podejmować różne nieracjonalne zachowania, które mogą być niebezpieczne zarówno dla niej, jak również dla otoczenia tej osoby. W takim stanie osoba chora może posunąć się nawet do czynów samobójczych lub do popełnienia przestępstwa.
Objawy zwykłego zespołu abstynencyjnego mogą być nieprzyjemne i przykre dla osoby chorej, ale nie powodują one zagrożenia dla życia osoby uzależnionej i z reguły ustępują samoistnie po maksymalnie kilku dniach od momentu zaprzestania picia. W tym czasie warto dbać przede wszystkim o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz o suplementację witamin. W połączeniu z glukozą i elektrolitami może to wpłynąć na złagodzenie nieprzyjemnych objawów związanych z odstawieniem alkoholu i ułatwi przetrwanie tych pierwszych kilku dni.
Gdy u osoby uzależnionej pojawiają się objawy powikłanego zespołu abstynencyjnego, to najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie karetki lub zawiezienie takiej osoby do szpitala. Bliska osoba ma bardzo ograniczone możliwości pomocy w tej sytuacji. Jedyne co może zrobić, to uspokajać osobę chorą, tłumaczyć jej, co się z nią dzieje i zabezpieczyć ją przed upadkiem do momentu przyjazdu lekarza.
W szpitalu taka osoba otrzyma odpowiednie leczenie, podczas którego osoba chora oprócz nawodnienia i witamin otrzyma również leki uspokajające i środki przeciwpsychotyczne, które pomogą złagodzić objawy towarzyszące powikłanemu zespołowi.
Mimo tego, że odstawienie alkoholu nie jest proste i może wiązać się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, to z pewnością nie należy z tego powodu rezygnować z podjęcia decyzji o życiu w trzeźwości. Jeśli się na to zdecydujesz to pamiętaj, że te najbardziej nieprzyjemne dolegliwości ustąpią już po kilku dniach, a ty odczujesz wtedy ogromną ulgę oraz radość z powodu rozpoczęcia nowego, lepszego życia.
Skontaktuj się z namiJeśli zdecydujesz się na odstawienie alkoholu, to warto zapewnić sobie wsparcie w tych pierwszych kilku dniach. Z pomocą mogą przyjść wykwalifikowani specjaliści z ośrodków leczenia uzależnień, ale bardzo ważne jest również wsparcie osób bliskich. Nie wszyscy są w stanie odnaleźć się w tej sytuacji, dlatego warto w tym okresie otaczać się zaufanymi osobami, które pomogą przetrwać ten czas.
Dom osoby chorej powinien zostać opróżniony ze wszystkich przedmiotów, które mogą osobie chorej kojarzyć się z piciem. Otoczenie alkoholika również powinno w tym okresie powstrzymać się od spożywania napojów alkoholowych w jego obecności. Ważnym krokiem jest również odpowiednie zaplanowanie czasu osoby chorej, tak aby nie miała ona czasu na myślenie o piciu.
Decydując się na odstawienie alkoholu warto zdawać sobie również sprawę z tego, co będzie później. Część osób uzależnionych podejmujących leczenie doskonale zdaje sobie sprawę, że będą musieli się zmienić. Część z tych osób gotowa jest nawet na zmiany na każdej płaszczyźnie ich życia.
O tych osobach często mówi się, że zostali pokonani przez chorobę i się poddali. Ale nie chodzi tu o poddanie się chorobie, a o podjęcie leczenia i oddanie się w ręce specjalistów (terapeutów, psychologów), którzy pomogą osobie uzależnionej wyzdrowieć.
Wiele osób uzależnionych zanim podejmie decyzję o skorzystaniu z pomocy specjalistów próbuje rzucić picie samemu. Niestety takie działania bardzo często kończą się niepowodzeniem. Jeśli danej osobie naprawdę zależy na wyzdrowieniu, to te niepowodzenia stopniowo utwierdzają ją w przekonaniu, że potrzebuje pomocy innych osób, żeby udało jej się pokonać chorobę.
Z pewnością dojście do takiego wniosku jest dla danej osoby bolesne, ale jest to moment przełomowy na drodze ku trzeźwości. Świadomość, że potrzebuje się pomocy jest bardzo dobrą podstawą do zdrowienia - takie osoby mają otwarty umysł na sugestie innych i różne sposoby pomocy, które mogą ostatecznie przyczynić się do osiągnięcia pożądanego rezultatu.
Część osób jednak nie chce wprowadzać zmian w swoim życiu lub nie zgadza się na niektóre aspekty terapii np. nie chce zerwać kontaktu z osobami pijącymi alkohol. Takim osobom jest niestety bardzo trudno wygrać z chorobą. Z jednej strony walczą, z drugiej strony wiemy, że tak naprawdę w ich środku walczy choroba, która daje im sygnały, żeby się nie zmieniali. Takie myśli są bardzo niebezpieczne w trakcie procesu wychodzenia z nałogu, gdyż mogą przyczynić się do nawrotu choroby, dlatego należy o nich od razu informować terapeutę.
Jeżeli obawiasz się tego, co może się dziać po tym, jak Ty lub bliska Ci osoba odstawicie alkohol, to skorzystaj ze wsparcia specjalistów z ośrodka leczenia uzależnień. Profesjonaliści pomogą Ci przetrwać te pierwsze dni abstynencji, zapewnią Ci poczucie bezpieczeństwa oraz podpowiedzą, jak radzić sobie z potrzebą picia.