Jako prywatny ośrodek leczenia uzależnień Śląskie pomagamy każdemu, kto chce walczyć z chorobą, jaką jest uzależnienie. Pierwszym krokiem, który pozwoli Ci się wyleczyć jest uznanie faktu, że jesteś chory. Jeśli jesteś na naszej stronie internetowej, to z pewnością ten krok masz już za sobą i teraz jesteś na etapie planowania kolejnych kroków. Nasz ośrodek chętnie Ci w tym pomoże.
Prawdopodobnie Ty sam lub ktoś w Twoim otoczeniu zmaga się aktualnie z uzależnieniem i szukasz sposobu, żeby poradzić sobie z tym problemem. Uzależnienie jest chorobą, którą można leczyć. W końcu nikt z nas nie chce być chory. Wyleczenie się z nałogu z pewnością nie będzie łatwe, ale jest możliwe.
Ośrodki leczenia uzależnień Śląskie często wiele osób traktuje jako ostateczność. Jednak jeśli wielokrotnie podejmowałeś już samodzielne próby poradzenia sobie z nałogiem i nie odniosłeś sukcesu, to skorzystanie z profesjonalnego ośrodka może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.
Nasz prywatny ośrodek leczenia uzależnień Śląskie to wykwalifikowani specjaliści, którzy mają odpowiednie doświadczenie i indywidualnie podchodzą do każdej osoby. Wszystkich pacjentów traktujemy z szacunkiem i nikogo nie oceniamy. Staramy się zrozumieć każdą osobę i dowiedzieć się, co ją doprowadziło do nałogu. Wspieramy naszych pacjentów podczas leczenia i robimy wszystko, żeby pomóc im poradzić sobie z chorobą. Zrobimy wszystko, żebyś odniósł sukces i opuścił nasz ośrodek jako zdrowy człowiek.
Jedynym skutecznym i właściwym sposobem na walkę z uzależnieniem (niezależnie od rodzaju) jest kompleksowe leczenie, na które składa się detoks organizmu oraz terapia.
Abstynencja jest warunkiem niezbędnym do dalszego leczenia. Terapia uzależnień w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień Śląskie to najczęściej trwający kilka tygodni intensywny program terapeutyczny, który najlepiej jest przeprowadzać w stacjonarnych ośrodkach terapeutycznych z uwagi na stałą opiekę nad pacjentami. Taka terapia powinna trwać co najmniej kilka tygodni i obejmować zarówno terapię indywidualną, jak i grupową.
Podczas terapii pacjent zdobywa wiedzę na temat uzależnienia, jego przebiegu i konsekwencji. Odpowiednio prowadzona terapia pozwala pacjentowi uwierzyć, że możliwe jest życie bez używek. Terapia pozwala również wzmocnić motywację pacjenta do zachowania trzeźwości.
Drugim etapem leczenia jest leczenie w trybie ambulatoryjnym, czyli w poradni leczenia uzależnień. Pacjent bierze udział w regularnych sesjach terapeutycznych, które wzmacniają jego motywację do walki z nałogiem i pozwalają mu wytrwać w trzeźwości. W początkowym okresie leczenia spotkania powinny się odbywać stosunkowo często, co najmniej raz w tygodniu. W miarę upływu czasu można zmniejszyć ich częstotliwość.
Etap ten jest bardzo ważnym etapem leczenia. Osoby, które z niego rezygnują i decydują się poprzestać na pierwszym etapie dużo częściej doświadczają nawrotów choroby.
Celem odwyku alkoholowego i leczenia alkoholizmu Śląskie jest nauczenie chorego życia bez alkoholu. Terapia prowadzona jest różnymi sposobami, bardzo często połączona jest z detoksem organizmu. Celem detoksu jest również przywrócenie odpowiedniej równowagi metabolicznej w organizmie chorego.
Jednym z najczęściej występujących w obecnym czasie w społeczeństwie uzależnień jest uzależnienie od alkoholu. Napoje alkoholowe od dawna są obecne w naszej kulturze i tradycji. Bardzo często spożywamy je świętując radosne wydarzenia takie jak narodziny dziecka, zdany egzamin, urodziny czy awans. W okazjonalnej konsumpcji alkoholu nie ma oczywiście nic złego tak długo, jak długo jest ona w granicach normy. Czasem jednak zdarza się, że spożywanie alkoholu zaczyna te granice przekraczać – alkohol pojawia się w naszym domu coraz częściej i w coraz większych ilościach, nie potrzebujemy już żadnego powodu do świętowania, żeby się napić. W końcu alkohol staje się koniecznością, czymś bez czego nie jesteśmy w stanie funkcjonować.
Zgodnie ze statystykami w Polsce z problemem alkoholizmu zmaga się kilkanaście procent społeczeństwa. Choroba w dużym stopniu ogranicza wolę osoby uzależnionej i negatywnie wpływa na wiele płaszczyzn jej życia, w tym na pracę oraz na relacje międzyludzkie. Zdarza się również, że w wyniku nadmiernego spożywania alkoholu pojawiają się problemy z prawem. Alkohol wpływa również negatywnie na stan zdrowia osoby uzależnionej i może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych.
Podczas terapii alkoholowej osoby uzależnione uczą się jak walczyć z uczuciem głodu alkoholowego, jak walczyć ze stresem i jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez sięgania po alkohol. Uczą się także asertywności i umiejętności odmawiania, gdy ktoś będzie chciał je poczęstować alkoholem.
Alkoholizm, czyli uzależnienie od spożywania alkoholu jest jednym z najbardziej popularnych uzależnień, którego stosunkowo łatwo można się nabawić. Zaczyna się od spożywania niewielkich ilości alkoholu, które nie są niczym złym. Jednak nawet niewielkie ilości alkoholu spożywane zbyt często mogą prowadzić do pojawienia się poważnego problemu, który negatywnie wpłynie na wiele różnych aspektów życia osoby uzależnionej.
Alkoholizm jest chorobą, którą należy leczyć, nieleczony może prowadzić nawet do śmierci.
Narkomania jest uzależnieniem od substancji psychoaktywnych, odurzających oraz od leków. Początkowo zaczyna się bardzo niewinnie – zaczynasz od niewielkich ilości słabszych narkotyków spożywanych w trakcie imprezy, żeby się lepiej bawić. Chcesz się rozluźnić i zrelaksować po ciężkim dniu, a narkotyki Ci to umożliwiają.
Początki uzależnienia zawsze są niewinne. W końcu jednak przychodzi moment kiedy zauważasz, że nie jesteś w stanie funkcjonować bez kolejnej porcji narkotyku czy bez kolejnej tabletki przeciwbólowej. Jesteś uzależniony. Sytuacja wpływa negatywnie na twoje życie rodzinne i na inne jego aspekty. Nieleczona narkomania może prowadzić do tragedii.
Lekomania jest odmianą narkomanii i polega na uzależnieniu od leków. Podobnie jak w przypadku innych nałogów, tutaj również początki są bardzo niewinne. Najczęściej zaczyna się od leków przepisanych przez lekarza z powodu choroby czy następstw po wypadku. Cierpisz i potrzebujesz leków przeciwbólowych, które lekarz Ci zapisuje.
Z czasem ból zaczyna ustępować, a ty zauważasz, że mimo to w dalszym ciągu potrzebujesz leków, gdyż bez nich nie jesteś w stanie funkcjonować normalnie. Próbując ograniczyć leki odczuwasz ból fizyczny i psychiczny. Jest to problem, z którym najczęściej sam nie będziesz w stanie sobie poradzić i konieczne będzie specjalistyczne leczenie.
Hazard to wszystkie gry o pieniądze lub inne dobra w przypadku których o wyniku decyduje los. O wygranej lub przegranej bardzo często nie decydują Twoje umiejętności, a zwykły przypadek. Uzależnienie od hazardu może Cię zaskoczyć. W końcu bardzo często człowiek wychodzi z założenia, że gra w karty ze znajomymi na pieniądze to niewinna rozrywka, która nie będzie mieć żadnych negatywnych konsekwencji. I bardzo często tak jest.
Jednak zdarzają się przypadki, że takie gry ze znajomymi to dopiero początek. Człowiek uzależnia się od tego dreszczyku emocji, który odczuwa podczas gry. Partyjki ze znajomymi, w których wygrane są niewielkie przestają człowiekowi wystarczać.Zaczyna grać w coraz bardziej ryzykowne gry i o coraz większe stawki. Przegrywa i traci pieniądze, a mimo to nie jest w stanie przestać, gdyż liczy, że jeszcze jedna partyjka i z pewnością się odegra. Takie postępowanie może finansowo zrujnować i doprowadzić daną osobę do utraty wszystkiego, co udało jej się zdobyć w życiu.
Na szczęście uzależnienie od hazardu można wyleczyć.
Uzależnienie behawioralne to uzależnienie od wykonywania określonych czynności. W przypadku tego typu uzależnienia człowiek odczuwa silną potrzebę wykonywania danej czynności, a nawet zwiększania jej częstotliwości, co często odbywa się kosztem zdrowia danej osoby. W sytuacji ograniczenia lub przerwania danej czynności człowiek odczuwa objawy abstynencyjne. Do uzależnień behawioralnych należą np. pracoholizm, zakupoholizm, uzależnienie od ćwiczeń fizycznych czy od komputera lub telefonu.
Interwencja kryzysowa to forma pomocy psychologicznej skoncentrowana na problemie wywołującym dany kryzys. Są to działania ograniczone czasowo, które mają pomóc zredukować negatywne symptomy takie jak napady lęku czy paniki i pomóc przywrócić równowagę wewnętrzną danej osobie.
Wygranie z nałogiem to bardzo duży sukces każdej osoby, która tą walkę podjęła. Jeśli jesteś jedną z nich, to z pewnością pamiętasz ile wysiłku i czasu Cię to kosztowało, ile wyrzeczeń i poświęceń. Jeżeli po jakimś czasie znowu zachorowałeś, to zgłoś się na leczenie.
W ostatnich czasach terapia par i terapia małżeństw cieszy się coraz większą popularnością i zainteresowaniem. Praca nad swoim związkiem pod okiem specjalisty z pewnością pozwoli wielu parom rozwiązań pojawiające się pomiędzy nimi problemy i przyczyni się do tego, że przez wiele lat będą tworzyć zgodny i szczęśliwy związek. Terapia par pozwala ograniczyć ilość separacji i rozwodów. Jeśli mimo przejściowych problemów zależy Ci na twoim związku, to terapia par z pewnością może być rozwiązaniem, które pozwoli Ci wszystko poukładać.
Współuzależnienie jest pułapką, w którą bardzo łatwo wpaść, jeśli żyjemy z osobą uzależnioną. Polega na nieświadomym przejęciu odpowiedzialności za tą osobę. Osoba współuzależniona czuje się odpowiedzialna za uzależnienie bliskiej osoby i odczuwa potrzebę kontroli nałogu. Taka osoba np. przejmuje obowiązki osoby chorej licząc na to, że w ten sposób ją odciąży i pomoże jej w walce z nałogiem. Jednak tak naprawdę działając w ten sposób działa na szkodę osoby uzależnionej. Współuzależnienie jest zespołem nieprawidłowego przystosowania się do sytuacji problemowej i powinno podlegać leczeniu.
Skrót DDA oznacza dorosłe dzieci alkoholików. Są to osoby wywodzące się z rodzin, w których panował problem alkoholowy. Dorastanie w takim domu bardzo często wpływa na sposób postępowania tych osób w dorosłym życiu. Często zdarza się, że te osoby nawet nie są świadome, że problemy z którymi borykają się w dorosłym życiu wynikają z tego, że dorastały w domu, w którym był problem z alkoholem.
DDD, czyli dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych to osoby, które dorastały w rodzinach z problemami, niekoniecznie alkoholowymi. Nie da się ukryć, że dorastanie w szczęśliwym domu uczy człowieka miłości do siebie, akceptacji samego siebie oraz wartości, które będą ważne w dorosłym życiu. Niestety nie każde dziecko ma szczęśliwe dzieciństwo, a problemy wynikające z dorastania w rodzinach dysfunkcyjnych będą towarzyszyć danej osobie przez całe życie.