Alkoholizm jest poważną chorobą, z którą wiąże się wiele nieprzyjemnych skutków. Jest to choroba, która początkowo rozwija się bardzo powoli i w sposób niezauważalny. Dopiero z czasem ujawniają się pewne zmiany chorobowe będące wynikiem alkoholizmu.
Uzależnienie od alkoholu przebiega etapami, a każdy etap charakteryzuje się innymi objawami. Im bardziej zaawansowana będzie choroba, tym poważniejsze i łatwiejsze do zauważenia przez otoczenie będą objawy.
Spis treści [ukryj]
Alkoholizm jest bardzo często spotykaną chorobą, z którą boryka się coraz więcej osób w Polsce. Jest to nie tylko uzależnienie fizyczne, ale również psychiczne.
Naukowo mówiąc, choroba alkoholowa jest uzależnieniem od alkoholu etylowego. Została ona oficjalnie uznana jako jednostka chorobowa przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Z choroby tej nie można się całkowicie wyleczyć. Można jedynie ją zatrzymać i do końca życia zachowywać abstynencję. Na pojawienie się tej choroby ma wpływ szereg różnych czynników genetycznych, psychologicznych, socjalnych i środowiskowych.
Do najczęstszych objawów choroby alkoholowej zalicza się m.in.:
Kiedy u osoby chorej zaczynają pojawiać się wielodniowe ciągi picia alkoholu oznacza to, że znajduje się ona w ostatnim stadium alkoholizmu. Na tym etapie okres spożywania alkoholu jest bardzo długi, a okres trzeźwości coraz krótszy. Picie alkoholu trwa od samego rana, osoba bardzo często pije w samotności. Zmienia się tolerancja na alkohol, co powoduje, że dana osoba zaczyna sięgać po coraz tańsze zamienniki alkoholu, takie które mają jak najwięcej procent.
Idealnym przykładem takiego napoju jest np. denaturat. Na tym etapie choroby alkohol jest dla alkoholika najważniejszą rzeczą w życiu, nic innego się nie liczy. Organizm osoby chorej jest w bardzo kiepskim stanie i pojawia się coraz więcej objawów ostatniego stadium alkoholizmu. Pojawiają się m.in. powikłania psychiczne, takie jak halucynacje, zaburzenia koncentracji, zaburzenia pamięci, majaczenia oraz psychozy.
Do tego wszystkiego dochodzą powikłania somatyczne, które są już bardzo poważne. Zalicza się do nich uszkodzenia oraz marskość wątroby, asymetryczny przerost lewej komory serca, uszkodzenie nerwów, nadciśnienie, zaburzenia chodu, równowagi oraz ataksja. Wszystkie te objawy mogą doprowadzić do pojawienia się choroby alkoholowej u alkoholika.
Do innych standardowych objawów ostatniego stadium alkoholizmu zalicza się również nudności i wymioty, bóle głowy, osłabienie, zaburzenia snu, kołatania serca, poty nocne, psychozy.
Na tym etapie choroby bardzo często pojawia się również depresja alkoholowa. Może ona mieć dwoisty charakter – występuje albo jako pierwotna depresja przy wtórnym alkoholizmie lub jako pierwotny alkoholizm z wtórną depresją. Według dostępnych statystyk tylko u około 10% chorych początek choroby związany jest z depresją. W większości przypadków osoby chore zapadają na depresję mierząc się już wcześniej z alkoholizmem.
Do innych objawów występujących u alkoholika przed śmiercią można zaliczyć również problemy z koncentracją, przypominaniem sobie podstawowych rzeczy takich jak aktualna data. W pamięci alkoholika pojawiają cię coraz większe luki.
Śmierć alkoholika jest najczęściej wynikiem tego, że jego nerki, wątroba i serce przestają pracować. Niestety, jedynym sposobem na wyleczenie się z alkoholizmu jest skuteczna terapia pod okiem specjalistów. Bez tego osoba chora nie ma praktycznie żadnych szans, żeby uporać się z chorobą.
Jak już wspomniano wcześniej, alkoholizm jest chorobą, która rozwija się przez naprawdę długi okres czasu, co powoduje, że zazwyczaj jej pierwsze objawy pojawiają się zbyt późno. W rezultacie dochodzi do powstawania uszkodzeń w organizmie osoby chorej. Należy pamiętać, że z alkoholizmu nie można się wyleczyć do końca, można jedynie zahamować rozwój choroby, dlatego im wcześniej zostanie ona rozpoznana i zostaną podjęte odpowiednie działania, tym lepiej dla chorego.
Pierwszą fazą alkoholizmu jest faza wstępna, czyli inaczej faza prealkoholowa. Faza ta może trwać nawet kilka lat i nie powodować w tym czasie żadnych objawów, które by powodowały, że taka osoba będzie odbiegać od osób, które sięgają po alkohol sporadycznie. Jedyną różnicą jest tak naprawdę podejście danej osoby do alkoholu. Taka osoba zaczyna traktować alkohol jako sposób na relaks i coś, co pozwala jej się odprężyć. Nie pije alkoholu w samotności, ale zaczyna poszukiwać okazji do wyjścia do pubu czy klubu ze znajomymi, czyli do miejsca gdzie będzie mogła razem z nimi napić się alkoholu. Zaczyna również wzrastać tolerancja danej osoby na alkohol – osoba musi wypić większą ilość alkoholu niż wcześniej, żeby osiągnąć pożądany przez nią rezultat.
Kolejnym etapem choroby alkoholowej jest faza ostrzegawcza. U osoby chorej pojawiają się zaniki oraz luki w pamięci po spożyciu alkoholu. Stopniowo tych zaników pamięci jest coraz więcej, co jest charakterystycznym objawem tego etapu. Osoba zaczyna pić coraz więcej alkoholu i w coraz krótszym czasie.
Ilość, którą wypijała wcześniej teraz przestaje jej wystarczać. Zaczynają zachodzić różne zmiany w zachowaniu takiej osoby, a także picie w samotności i w tajemnicy przed innymi. Pojawiają się również wyrzuty sumienia. Na tym etapie osoba dużo ciężej znosi powrót do trzeźwości niż wcześniej, objawy kaca są dużo bardziej dokuczliwe i trudne do zniesienia.
Trzecim etapem choroby jest faza krytyczna. Na tym etapie pojawiają się coraz gorsze objawy choroby i osoba chora coraz częściej zaczyna być w złym stanie. Osoba chora pomału przestaje się interesować sprawami , które wcześniej były dla niej ważne. Sprawy zawodowe, rodzinne czy społeczne przestają być w kręgu zainteresowania danej osoby.
Czas trzeźwości skraca się znacząco, osoba coraz częściej pozostaje pod wpływem alkoholu. Pojawiają się u niej wyrzuty sumienia, agresja wobec innych, dochodzi do użalania się nad sobą oraz do obwiniania osób z otoczenia za swój stan. Na tym etapie choroby alkohol jest spożywany już od samego rana, żeby tylko zapobiec powstawaniu objawów kaca.