Jeżeli w Twoim otoczeniu znajduje się ktoś, kto cierpi na chorobę alkoholową, to z pewnością nie pozostaje to bez wpływu również na Ciebie. Alkoholizm bliskiej Ci osoby sprawia, że Ty również cierpisz. Dodatkowo trudno Ci zrozumieć, że dana osoba nie chce lub nie potrafi przestać pić alkoholu.
Pomocne w tej sytuacji może być dowiedzenie się, co czuje i co przeżywa osoba uzależniona od alkoholu, gdy nie pije. Zrozumienie jest jednym z najważniejszych czynników pozwalających pomóc takiej osobie. Co czuje alkoholik, gdy nie pije?
Spis treści [ukryj]
Patrzenie jak ukochana osoba zatraca się w alkoholu nie należy do najłatwiejszych rzeczy w życiu. Gdy taka osoba przestaje pić, bliscy są pełni nadziei i liczą na to, że już wszystko będzie dobrze. Gdy po jednym lub dwóch dniach osoba się poddaje i wraca do picia, to bliscy się złoszczą, irytują, wściekają i płaczą. Zawiedzione nadzieje bolą.
Jeżeli jedna z bliskich Ci osób jest uzależniona od alkoholu, to z pewnością nie jest to dla Ciebie łatwa sytuacja. Musisz jednak zrozumieć, że w tym nie ma Twojej winy. Przymus picia alkoholu to choroba, która w miarę rozwoju stopniowo przejmuje kontrolę nad życiem osoby uzależnionej, jej wyborami czy decyzjami, a także nad jej zachowaniem. Wg raportu WHO alkoholizm jest chorobą dotykającą nawet 2,3 mld osób. Warto dowiedzieć się, jak przebiega ta choroba i jak można ją leczyć.
Podstawowym składnikiem alkoholu jest etanol. Jak etanol wpływa na organizm człowieka? Jego spożywanie zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, pokarmowego, krążenia, trzustki oraz wątroby. Im dłużej dana osoba jest uzależniona i im więcej spożywa alkoholu tym więcej objawów wyniszczenia organizmu oraz psychiki można u takiej osoby zaobserwować. Uszkodzenia w układzie nerwowym będące rezultatem nadmiernego spożywania alkoholu mogą prowadzić do:
Oprócz tego u takiej osoby często pojawiają się symptomy somatyczne, do których należą m.in. skoki ciśnienia, zgaga, nudności, dolegliwości ze strony wątroby czy nieżyt żołądka.
Jeżeli bliska Ci osoba wydaje Ci się nieczuła i obojętna i zachowuje się w niezrozumiały dla Ciebie sposób, to teraz już wiesz, czym to jest spowodowane. To wszystko jest efektem ubocznym wynikającym ze spożywania przez daną osobę alkoholu i jej uzależnienia. Jeżeli nie wiesz, co robić w takim przypadku, to polecamy przeczytać artykuł o tym, w jaki sposób postępować z alkoholikiem. Być może odnajdziesz w nim przydatne wskazówki.
Rezygnacja z alkoholu w ogromnym stopniu wpływa na samopoczucie i zachowanie osoby uzależnionej. Osoby, które decydują się na leczenie, często opowiadają podczas terapii o smutku, bezradności, wstydzie czy poczuciu winy, które odczuwali. Te odczucia były najbardziej dotkliwe wtedy, gdy trzeźwieli, gdyż to właśnie wtedy w pełni docierał do nich ogrom strat i zniszczenia, które siali wokół siebie zarówno wśród osób bliskich, znajomych, rodziny czy w pracy.
Będąc pod wpływem alkoholu tego nie zauważali lub było to dla nich łatwiejsze do zniesienia. Podczas leczenia choroby alkoholowej warto opracować sobie listę konsekwencji picia alkoholu. Dzięki temu można zmierzyć się z prawdą na temat skali choroby oraz jej wpływu na własne życie i życie bliskich.
A jak to wygląda z perspektywy naukowej? Co czuje alkoholik po odstawieniu alkoholu? Już w ciągu 24-48 godzin od odstawienia alkoholu osoba uzależniona może doświadczać objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, który bywa nazywany również Zespołem Odstawiennym.
Gdy organizm osoby uzależnionej nie otrzyma kolejnej dawki etanolu, do której się już przyzwyczaił, to nie wie, co się dzieje. Powoduje to zwiększenie ilości neurotransmiterów w układzie nerwowym. Pojawiają się również nieprzyjemne i trudne do zniesienia obawy somatyczne i psychiczne. Do najczęstszych objawów Zespołu Odstawiennego należą:
Jeszcze trudniejsze do zniesienia mogą być objawy powikłanego alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Obejmują one objawy wymienione powyżej, ale o znacznie większym nasileniu. Do tego dochodzą dodatkowe objawy, takie jak:
Alkoholicy doświadczający tych ciężkich objawów bardzo często wracają do picia, gdyż wiedzą, że jeśli organizm dostanie kolejną dawkę alkoholu, to te nieprzyjemne objawy po prostu znikną, a oni przestaną cierpieć. Dlatego właśnie odstawienie fizyczne jest pierwszym najtrudniejszym momentem.
Drugim takim momentem jest odstawienie psychiczne. Jest to proces bardzo rozciągnięty w czasie i trwający znacznie dłużej niż odstawienie fizyczne. Do tego takie osoby do końca swojego życia muszą zachować czujność, aby nie sięgnąć po alkohol.
Do końca życia pozostaną one osobami uzależnionymi, gdyż chorobę alkoholową można zatrzymać, ale niekoniecznie wyleczyć. Osoby uzależnione z reguły nie są w stanie powrócić do picia i używania alkoholu w sposób sporadyczny i okazjonalny. Jedno wypite piwo czy jedna wypita lampka wina z łatwością może doprowadzić do nawrotu.
Po ustąpieniu objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego alkoholik, którzy rzucił picie, w dalszym ciągu może odczuwać głód alkoholowy, czyli silny przymus picia. Przewlekły zespół abstynencyjny jest problemem, z którym zmaga się znaczna część alkoholików decydujących się na odstawienie alkoholu i leczenie. Taki zespół nie musi się pojawić od razu po odstawieniu alkoholu, zdarza się, że pojawia się on nagle po kilku latach bez alkoholu. Do najczęstszych objawów głodu alkoholowego zaliczamy:
Tłumaczenie sobie, że przecież "napiję się tylko raz, tylko dziś" to jeden z podstawowych elementów nawrotowych. To pierwszy krok do powrotu do choroby, do wpuszczenia alkoholu znowu do swojego życia. Jednym z haseł często pojawiających się we wspólnotach 12-krokowych (np. Anonimowi Alkoholicy) jest następujące wyrażenie "Jeden łyk to za dużo, a tysiąc nigdy dość". Oznacza to, że wystarczy tylko jeden łyk alkoholu, żeby zaprzepaścić wszystko, co udało się osiągnąć i wrócić z powrotem w sidła uzależnienia. Wtedy wszystko trzeba zaczynać od początku.
Z tego względu należy robić wszystko, co jest w naszej mocy, żeby do tego nie dopuścić i żeby wytrwać w byciu trzeźwym. W tym celu warto skorzystać np. ze spotkań takiej wspólnoty jak Anonimowi Alkoholicy, które to odbywają się regularnie w wielu miejscach na terenie kraju.
Dzięki temu będziesz mieć wsparcie, a w trudnych momentach będziesz mieć możliwość zadzwonienia do jednej z osób, które przeszły podobną drogę i którym łatwiej jest zrozumieć całą sytuację.
Osobie zdrowej bardzo często trudno jest zrozumieć, co czuje alkoholik, gdy nie pije alkoholu. Odstawienie alkoholu jest ogromnym krokiem na drodze ku zdrowieniu. Droga ta jest dużo łatwiejsza, jeśli korzysta się ze specjalistycznego wsparcia i pomocy ośrodków leczenia uzależnień. Dużo trudniej jest pokonać tę drogę samemu, najczęściej kończy się to porażką.